Facebook Pixel

Časté dotazy

1. Hučí vzduchotechnika?

Nehučí. V našem ukázkovém domě se můžete přesvědčit o tom, že pracuje v podstatě neslyšně. Například teplovodní topení může být se svým „bubláním” mnohem hlasitější, s čímž většina z nás má osobní zkušenost.

2. Když budu mít difúzně otevřenou konstrukci tak už nepotřebuju řízené větrání, protože dům dýchá?

Difúzně otevřená konstrukce propouští ven z domu pouze vodní páru, ale dům je pořád vzduchotěsný, aby nedocházelo k tepelným ztrátám. V domě je nutné použít řízené větrání s rekuperací.

Difúzně uzavřená konstrukce zadržuje v domě i vodní páru a ven nepropouští vůbec nic.

3. Proč je tak důležitá vzduchotěsnost stavby?

Čím lepší vzduchotěsnost, tím méně protopíte. Uvedeme Vám názorný příklad, jak se se snížením vzduchotěsnosti snižuje měrná potřeba tepla pro vytápění.

Vzduchotěsnost - n50       Měrná potřeba tepla pro vytápění - kWh/m2 ročně
2,0   20
1,0   16
0,6   14
0,4   13
0,2   12

Příklad jsme vypočítali na konstrukci našeho ukázkového pasivního domu ve Vinoři.

4. Co je to blower door test?

Tento test měří právě vzduchotěsnost obálky budovy. Test odhalí vady vzduchotěsnosti oken, stěn či střech, kde dochází k významných únikům tepla. Provádí se v době, kdy je stále ještě přístup k izolační a vzduchotěsnící části konstrukce, aby se daly případné netěsnosti ihned odstranit. Opakovaným měřením se snížením hodnot výsledku testu potvrdí, že vady byly ostraněny.

5. Není lepší nechat si zadarmo upravit typový projekt, než nechat dělat vlastní drahou architektonickou studii?

U typové úpravy nikdy nedostanete to, co opravdu chcete nebo potřebujete. Vždy se budete jen blížit něčemu, co by se vám mohlo líbit.

Proces vytváření architektonické studie vám umožní zamyslet se a ujasnit si co chcete a co je pro vás důležité, a podle toho vytvořit ideální dům jen pro vás. Z naší zkušenosti je zřejmé, že architektonická studie se ve finále téměř vždy diametrálně liší od typového domu, na kterém chtěli klienti na začátku jenom něco málo poupravit.

6. Mám možnost levně koupit pozemek, ale odrazuje mě, že je v prudkém svahu. Poradíte mi?

Určitě. Na pozemcích ve svahu vždy vznikají architektonicky zajímavé domy, které jsou zároveň praktické a pěkné. Podívejte se do sekce dřevostavby ve svahu.